Yağlı Boya Nedir?

Yağlı boya, daha parlak olması ile bilinen bir boya çeşididir ve genelde metal eşyalar için kullanılır. Fakat pek çok kişi evinin çeşitli alanları için yağlı boyalar tercih edebiliyor.

Bizler duvar boyası yapılırken yağlı boya tercih edilmesini önermiyoruz. Çünkü yağlı boyanın duvar da kalma ömrü daha az olacağı gibi, akmalar ve tutmamalar durumları da söz konusu olacaktır. Bu sebeple diğer boya türlerine yönelmek (duvar boyaları için) daha uygun ve sağlıklı olacaktır.

Aynı zaman da metal boyamak istediğiniz zaman ise en sağlıklısı tabii ki yağlı boya olacaktır. Demirlik, pencere çerçevesi, araba aksesuarları ve aklınıza gelebilecek tüm metal yüzeyler için yağlı boya oldukça uygundur. Sürülen bölgenin nefes almasını engelleyeceği gibi metal yüzeylerde ki ömrü de oldukça uzun süreçli olacaktır.

renkler-yesil-kırmızı-mavi-sarı-akıyorAma yine de yağlı boyayı duvarda kullanmak isteyen dostlarımız için ufak bir önerimiz var. Örneğin duvara bir kat yağlı boya vurdunuz ve istenilen şekilde verim aldınız. Bunun üzerine su bazlı boya da uygulayarak daha uzun süreli ömrü olmasını da sağlayabilirsiniz. Bu tip ayrıntılar ise ön plana çıkmanızı sağlayacağı gibi, sizlerin de her daim daha çok memnuniyet duyacağı bölgelere sahip olmanızı sağlamaktadır.

Yağlı boya vurulacak alanın ise iyi zımparalanması önemlidir. Çünkü yağlı boya kalıntıları kalan bir alana, bir kat daha yağlı boya vurulması durumunda bunun tutmaması ve kötü bir görüntü alması durumu söz konusu olabilir. Bu nedenden ötürü ayrıntıların önemi de, bu şekilde ön plana çıkmaktadır.

Fırça, rulo ya da detay boyama fırçaları ile yağlı boya istenilen her bölgeye uygulanmaktadır. Daha önce herhangi bir boya tecrübeniz yok ise, yağlı boya yapılacak bölge için mutlaka ustalardan yardım isteyiniz. Çünkü kuru boya gibi sizlerin kolayca yapabileceği bir durum söz konusu değildir ve doğru teknik uygulanmadığı taktirde de sizler için olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca duvarda çatlak veya bunun tarzı bir kabarıklık gibi durumlar söz konusu ise mutlaka öncesinden bakım ve onarım işlemleri yapılmalıdır. Yoksa istenildiği gibi bir sonuç elde edilmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir