Renklerin Psikolojik Etkileri

İnsanların kendilerini en rahat hissettikleri yer, tabi ki evleridir. Yorucu iş hayatı, stresli şehir koşuşturması, bin bir türlü telaş ve hengâmeden sonra kendimizi evlerimizin rahat ve huzurlu ortamına bırakırız. Böylece hem kafamızı, hem de vücudumuzu dinlendirmeye fırsat buluruz. Ayrıca evlerimizin sıcaklığında ailelerimizle vakit geçirir; dünyanın tüm derdini bir tarafa bırakabiliriz. Ancak önemli olan bir nokta vardır ki o da evimizin stres unsurlarından uzak olmasıdır. Araştırmalara göre evlerin iç dizaynı, temizliği ve duvarların rengi, insan psikolojisi üzerinde ciddi farklılıklar yaratabilmektedir. Psikoloji üzerinde etkili olan bu unsurlardan firmamız, bulunduğumuz sektör dolayısıyla, duvarların rengiyle ilgilenmektedir. Bilindiği üzere renklerin insan psikolojisindeki etkileri, kanıtlanmış bir gerçektir.

Örneğin;

  • Beyaz renk: huzur ve güven verir.
  • Sarı renk: sevinç ve coşku vermektedir.
  • Yeşil renk: iç açıcı ve rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir.
  • Pembe renk: neşe ve mutluluk vermektedir.

renkler-insan-psikolojisiBu renklerin sadece görülmesi bile bu hisleri uyandırırken tüm bir odanın duvarlarının bu renklerden birine boyanmasının psikolojinizde bırakacağı etkiyi siz düşünün.
Renklerin psikoloji üzerindeki etkisinin yanında evlerin dağınık ve duvarların kirli olmasının da psikolojiye olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sektörel açıdan baktığımızda; psikologların, kirli duvarların işten yorgun argın dönen insanların içinin sıkılmasına ve evde rahat edememesine sebep olduğunu belirttiklerini söylemek isteriz. Bu açıdan evlerinizin boya işlemlerini vaktinde yaptırmanız oldukça önem arz etmektedir. Ataşehir boya ustası yılların deneyimiyle hizmet veren ustalarımız, boya badananın bilimsel olarak kanıtlanmış önemini de sizlerle paylaşmaktan gurur duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir